صنایع وکیوم آسیا
مهندسی و فناوری خلا و فشار در تکنولوژی و صنعت( چهار دهه سابقه و حضور فعال در صنعت )
Asia Vacuum Pumps
Engineering & Tecnical Consulting of Vacuum & Pressure Systems

وکیوم چمبر

کاربرد وکیوم چمبر با مخازن تحت خلاء

برای تولید بعضی از محصولات در صنعت مخصوصا صنایع HIGH TEC مثل نانو تکنولوژی یا فراوری بعضی از محصولات نیاز به محیطی عاری از اکسیژن (خلاء) می باشد. چون وجود اکسیژن یا سایر گازهای موجود در هوا مانع انجام فرایندها هستند.
به این منظور این فرایند ها در خلاء(مخازن وکیوم) انجام می شود.

طراحی و ساخت انواع محفظه های خلأ

محفظه های استیل :

محفظه ها در انواع مختلف شامل محفظه های استاندارد و محفظه های سفارشی قابل طراحی و ساخت است. محفظه ­های استاندارد دارای تجهیزات زیر می­باشند و امکان نصب سایر قطعات و اتصالات استاندارد نیز وجود دارد:

Bell Jar
Base Plate

علاوه بر محفظه استاندارد، برای کاربردهای مختلفِ تحقیقاتی، آزمایشگاهی و صنعتی، امکان طراحی محفظه با ابعاد و اشکال مختلف وجود دارد. در این گونه محفظه ها با توجه به نیاز کاربر، قطعات قابل نصب وفشار نهایی مورد نیاز ، محفظه طراحی و ساخته می شود.

مشخصات فنی :

ماده اولیه استیل ضدزنگ 304 و در صورت سفارش مواد مجاز در خلأ
سطوح دارای زبری استاندارد کمتر از 32µinch
پرداخت کاری سطوح از انواع بلاست شیشه، الکتروپولیش و انواع پولیش کاری مجاز
جوشکاری آرگون (TIG) مناسب با کاربرد خلأ

محفظه های شیشه ای:

محفظه های شیشه ای از جنس پیرکس یا کوارتز بوده و در اندازه های گوناگون قابل تهیه می باشد. مزیت این سیستم قابلیت دیدن داخل محفظه هنگام انجام عملیات خاص می باشد.
این سیستم شامل اجزای زیر می باشد:

Bell jar شیشه­ ای
درپوش استیل
L-ring

مخازن تحت خلاء (وکیوم چنبر)

مخازن تحت وکیوم یا وکیوم چنبر دارای گستردگی بسیار بالایی چه به لحاظ ساخت و شکل و اندازه و چه به لحاظ کارایی ومشخصات فنی میباشند. در صنایع مختلف برای انتقال مواد مانند گرانول و … از مخازن تحت وکیوم استفاده میشود. در صنایع پیشرفته و آزمایشگاهی و تحقیقاتی از مخازن خلاء با اشکال گوناگون و معمولا دریچه های بازدید و ورودی و وخروجیهای مورد نیاز استفاده میشود. در صنایع غذایی و دارویی برای انواع خشک کن های تحت وکیوم کاربرد های فراوان دارد . و در خطوط تولید نیز بسته به نوع محصول در ابعاد ها و سایز های بسیار بزرگ جهت لایه نشانی ، عملیات حرارتی و …. ساخته میشوند.

مزایا استفاده از وکیوم چنبرها یا مخازن وکیوم که به درستی و برای همین منظور طراحی و ساخته شده میتواند از نشت وکیوم، به فشار مورد نظر رسیدن سریعتر و داشتن یک فرایند کامل و بی نقص کمک کند.

البته در برخی از صنایع که نیاز به دقتهای بالایی دارند حتی در انتخاب مواد اولیه جهت ساخت مخزن هم دقت و نکاتی را باید لحاظ نمود.

مخازن وکیوم داری گسترگی بسیار بالا از لحاظ تنوع و کاربرد هستند . در بسیاری از صنایع جهت نگهداری و جابجایی مواد . در برخی برای خشک کن ها و در برخی برای انجام آزمایشات و تحقیقات استفاده می شود.
معمولا مخزن وکیوم را بنا به سفارش مشتری می سازند و منطبق بر نیاز فرایندی و محدودیتهای مکانی و مشخصات فنی طراحی مینمایند . لذا بطور معمول مشخصات فنی از سوی مشتری در قالب سفارش عنوان میشود .